Sporcu Masajı ve Yararları

24-saat-masajı

Küçüklüğümden beri her zaman spor merakım olmuştur. Özellikle voleybola karşı büyük bir ilgim vardı. Aklım erdirdiğinde hiçbir voleybol maçını kaçırmazdım. İlk başlarda okulda oluşturan takımlar içinde yer aldım; sonrasında gerçek bir voleybol takımında oynamaya başlamıştım. Sporcular iyi bilir; bazen yapılan yanlış bir hareket kas spazmlarına ve içinden çıkılamaz ağrılara sebep olabiliyor. Benimde geçtiğimiz hafta yanlış bir hareket sonucu kol ve bacaklarımda spazm tarzında ağrılar kendini göstermeye başlamıştı. Daha önceden bir takım arkadaşımın da aynı durum başına gelmişti ve masaj yaptırarak bu sıkıntısından kurtulmuştu. Gittiği merkezin 24 saat masaj hizmetinde bulunduğunu hatırlamıştım.

Hemen arkadaşımı arayıp durumumu anlattım ve bana bir randevu almasını rica ettim. Sağ olsun randevumu aynı güne almayı başarmış ve yeri kolay bulmam için konumu dahi atmıştı. Gittiğimde spor egzersizleri sırasında kol ve bacaklarımda kasılmalar olduğunu, gün geçtikçe daha çok zorlandığımı detaylı bir şekilde anlattım. Bana en uygun olan sporcu masajından ve yararlarından bahsettiler. Sporcu masajında ek olarak İsveç masajı, derin doku, miyoterapi, shiatsu gibi diğer masaj uygulamalarının da yer aldığını söylediler. Bütün bu işlemlerin kesinlikle uzman kişiler tarafından masaj salonu içerisinde uygulanması gerektiğinin altını çizdiler. Sporcu masajının yararlarını anlattılar; ben de şimdi sizlere öğrendiğim bilgileri kısaca anlatmak istiyorum;

Masaj-yağları
Masaj-yağları

Sporcu Masajının Yararları Nelerdir?

Kasları ve oluşan kas spazmlarını gidermekte oldukça etkilidir.

Vücut direncini arttırır ve vücudunuzda oluşan yorgunluğu gidermede yardımcı olur.

Eklemlerde oluşan şişlikleri indirir.

Kaslardaki gerginliği azaltır ve spor sırasında olası sakatlanmalara karşı koruma sağlar.

Zayıflamış kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir ve kan basıncını düşürür.

Vücuda karşı oldukça faydalı olan bu masaj uygulamasını yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Vücudunuzda herhangi bir morarma, yanık, açık yara, cilt rahatsızlıkları veya ciddi medikal rahatsızlıklarınız varsa bu masajı yaptırmanız uzman kişiler tarafından önerilmiyor. Bu tedavi yöntemlerini uygulatmaya geçmeden önce mutlaka masaj uzmanlarına sahip olduğunuz rahatsızlarınızı tek tek belirtmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sağlık açısından olumsuz yan etkiler yaşamanıza sebep olabilir. Bana da gittiğimde ayrıntılı bir şekilde rahatsızlığım veya herhangi bir hastalığım olup olmadığını sordular.  Alerji durumumuz varsa bunu da muhakkak belirtmenizde fayda var. Bazı kişilerin cildi çok daha hassas olduğu için masaj yağları da yan etki yapabilir. Benim, masaj uygulamaları sonrası kas spazmlarım oldukça azaldı; neredeyse geçti bile diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.