Masajın Gerginliğe Etkisi

gerginliğe-masaj-faydaları

Bilindiği üzere gerginlik hemen her alanımızda ve her zaman bize kendini gösteriyor. Bundan dolayı vücudumuzda gerginlik, kasılma ve hata öyle gerginleşiyoruz ki omuzlarımız da fark etmeden bir ağrı da hissediyoruz. Benim de aynen böyle problemlerim vardı. Özellikle tüm kasları etkileyen bu gerginlik dayanılacak türden değildi. Bir gün tesadüfen bir arkadaşım masaja gitmeyi önerdi stresten arınmak adına. Kendisi her şeyi ayarladı ve bir perşembe günü birlikte Bakırköy spa merkezine gittik. Arkadaşımı ve beni iki farklı odalara aldılar, girdiğim oda loş ışıklı ve ortam temiz görünce ve personele de sordum buralar nasıl sterilize edildiğini, kendisi de  ’’ her yerin örtüleri ve kullanılan tüm araçların yeni bir müşteri için yenilenip temizleniyor’’  deyince daha rahat hissetim çünkü sıklıkla kullanılan ortamlara biraz titiz yaklaşıyorum.

gerginliğe-masaj
gerginliğe-masaj

Masaj yapan eleman arkadaşın elleri de gerçekten hafifti. Masaj yaptığımız an itibariyle vücudumdan atılan gerginliği hissetim, omuzlarımın yavaş yavaş aşağı indiğini kaslarımın rahatladığını hissede biliyordum. Kayda değer bir andı geçekten. Spa merkezinden çıktığımızda da tam bir hafta o rahatlığı hissetim. Ve sonunda çözümümü bulmuştum da artık. Masaj seanslarını sürdürdüm de. Artık kendimi daha hafif ve ağrısız hissediyorum diye bilirim. Ağrı diyorum çünkü o gerginlik olmayan bir ağrı hissi veriyor bilenler anlar beni. Birde unutmadan şunu da eklim, psikolojimin de bu durumdan gayet olumlu bir şekilde etkilendiğini söylemek yerinde olur. Psikolojimi de en az vücudum kadar hafif hissediyorum artık.

Masaj nedir ?

Masaj, hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu; aynı eski duruma dönmesi için, organizmanın üstünde oluşturulan mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik etkiler oluşturulması esasına dayanan bir terapi şekli. Ülkemiz de masaj çok geniş  bir alanda yapılmakta ve yaptırılmakta. Ama bana sorarsanız. Masaj, kıvrak el hareketleriyle insan bedenine nüfuz enden bu şifa tekniğe masaj denilir bence. Daha önce Masajın gerginliğe etkisi bu denli etkili olacağını bilmiyordum bu yöntemin doğrusu. Ama arkadaşıma mı yoksa spa merkezine mi teşekkür etmem gerekiyor bilemedim gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.