Lomi Lomi Masajı

lomi-masajı

Sırt ve karın bölgesi üzerinde uygulanan Lomi Lomil masajı Hawai dilinde, masaj anlamına gelir. Bazı yerlerde lomi lomi bazı yerlerde Hawaii olarak ifade edilir. Lomi lomi masajı diğerlerinden farklı olarak tedaviden ziyade rahatlama amacı ile uygulanır.

Lomi lomi, Hawaii adalarında doğan bir masaj çeşitidir. Avrupalı kaşifler, o bölgede keşfe çıktıklarında yerli halk, onların ağrılarını ve acılarını bu yöntemle iyileştirmiştir. Hawaii masajı uzmanları, doğum esnasında, kanamalarda, romatizmada ve bronşitte lomi lominin bazı yöntemlerini uygulayarak gelen müşterilerini iyileştirme yoluna gitmişlerdir. Ayrıca bu masaj türü, eskiden aile üyeleri arasında çocukların kas sistemlerini kuvvetlendirmek için  uygulanmıştır.

Egzotik Kokular ve Şifa Veren Şarkılarla İnsan Resmen Hafifliyor

Lomi lomi masajı yaptıran kişide gerginlik ortadan kalkar, mutluluk ve rahatlama hissi oluşur. Şu sıralar Avrupa ve Amerika’da hızla yayılan bir masaj taktiğidir. Lomi Lomi masajı, sıcak aromatik yağlar ile yapılan, kişinin vücudunda rahatlatıcı hareketler ile sergilenen, yavaş yavaş uygulanan bir masajdır türüdür. Aslında akan bir suyun kıyısında  havlu ve çarşaf kullanılmadan masaj yatağı üzerinde tamamen çıplak vücuda yapılır. Daha çok kol ve dirsek bölgesi ile yapılan ritmik ve sıcak bir masaj türüdür. Su bazlı, kokulu yağlar kullanılarak yapılır. Masaj esnasında kötü enerjiyi göndermek için dua edilir ve belirli ritüeller gerçekleştirilerek devam edilir. Masaj terapistinin hareketleri daha çok bir dansı anımsatır. Eğlenceli ve çok değişik bir uygulamadır.

lomi-lomi-masajı
lomi-lomi-masajı

Kadınlardan Çok Erkekler Tercih Ediyor

Hawaii’den tüm dünyaya yayılan Lomi Lomi masajı eski çağlarda devlet adamlarının savaş kararları almadan önce yaptırdıkları bir masaj biçimi. Eski dönemlerde şifacılar tarafından yapılan Lomi Lomi masajının en önemli özelliği ise masaj sırasında sağladığı gevşeme ile karar verme mekanizmalarını harekete geçirmesi. Lomi lominin etkileri diğer masajlardan ayrılarak , takip eden iki – üç gün içerisinde hissediliyor. Bu nedenle tatil köylerinde Lomi Lomi masajı yaptıranlar ‘tatil sonrası iş stresini yenmek ve etkili kararlar alabilmek’ için tatillerinin son günlerinde bu masajı yaptırmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalara göre ise, bu masajı kadınlardan çok erkekler tercih ediyor.

Lomi lomi masajı bazı yönleriyle İsveç masajına benzetilir. Lomi lomi, genellikle müşterilerin masaj sedyesi üzerinde ağır ağır gevşemeleri ve kendilerini bilinçaltında iyileşmeye bırakmaları ile başlar. Bazı masörler, sıcak lomi taşlarını vücudun belirli noktalarına yerleştirerek kan akışını hızlandırır.Terapinin bitiminde, masajı yaptıran kişi ruhun serbest kalması sağlanır ve derin bir rahatlama hissi uyanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.