Ayak Ağrıları için Refleksoloji Masajı

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan şüphesiz ki ayaklarımızdır. Ev işlerinde olsun, iş yerlerinde olsun; bazı durumlarda sürekli ayakta kalmak veya çalışmak zorunda kalırız. Özellikle saatlerce ayakta kaldığınızda topuktan başlayarak ayak bileklerimize doğru ağrılarımız olur ve zamanla bu durum kişide stresin artmasına ve daha çok ağrı hissetmesine sebep olur. Günün büyük bir bölümünü ayakta geçiren biri olarak artık ağrılarımdan bıkmış duruma gelmiştim. Biri gelip keşke masaj yapsa da biraz ağrılarımdan kurtulsam diyordum. Bir komşumun zamanında gittiği bir masaj salonu vardı. Onu arayıp adını ve adres bilgilerini rica ettim.

Gittiğim yerde bayağı bir bekleyen kişi vardı. Randevu saatimin gelmesini sabırla bekledim. Sonunda bana sıra gelmişti. Yorucu bir işte çalıştığımı ve saatlerce ayakta kalmak zorunda olduğumu anlattım. Ağrı noktalarımı gösterdim. Bana refleksoloji masajının bu sıkıntılarım içi uygun bir masaj uygulaması olduğunu söylediler. İlk olarak Çin’de uygulanmaya başlamış ve kökeni 5000 seneye kadar uzanıyormuş. Sadece ayağa da değil ayak bilekleri ve bacağa da uygulanabiliyormuş. Adını hiç duymamıştım. Zaten bu tarz masaj uygulamaları ile de ilgilenmiyordum. Daha doğrusu bizzat deneyene dek yararlı bile olduğunu düşünmüyordum. Geçmişte bir tek bir alışveriş merkezinde masaj koltukları ile karşılaşmıştım ve onu denemiştim.  Uygulama yaklaşık 30 dakika kadar sürmüştü ve seansın sonunda inanılmaz bir rahatlama olmuştu. Uygulama anında yaşadıklarımı anlatmak gerekirse;

Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

ayak-masajı
ayak-masajı

 Öncelikle rahat bir şekilde uzanıyorsunuz. Terapist, ayağınızın bazı noktalarına bastırarak hangi bölgelerde sıkıntı olduğunu tespit ediyor ve ona göre masaj uygulamasına geçiyor. Hangi noktalarda tepki veriyorsanız o noktalara basınç uygulanarak, sinir sistemi uyarılmış oluyor. Sol ayak masajında o tarafta bulunan tüm organlara etki sağlanmış oluyor. Sağ ayakta da aynı şekilde sağ tarafta bulunan organlara etki ediyor. Benim özellikle sağ ayağımda daha fazla ağrı vardı; masaj sırasında basıncın etkisinden dolayı hafif ağırlık hissettim ama sonrasında o his yerini rahatlamaya bıraktı. Ayak masajı kişiye özel bir uygulama olduğu için hangi bölgenizde sıkıntı varsa o bölgeye uygun masaj teknikleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda sadece ayak, ayak bileği ve bacak ağrıları için değil; nörolojik rahatsızlıklarda, bel veya boyun ağrılarında, psikolojik yani depresyon gibi durumlarda da ek tedavi olarak uygulanmaktadır.

Ben aldığım bu hizmetten kesinlikle çok memnun kaldım. Ağrılar yönünden rahatlamanın yanında psikolojik yönden de kendimi çok daha iyi hissettim. Benim gibi şikâyetleri olan herkese bu masaj işlemlerini yaptırmalarını kesinlikle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.